Marně se snažím vzpomenout na materiál, kolem kterého by panovalo tolik mýtů a nejasností, jako je tomu v případě Alcantary. Často od zákazníků dostávám dotazy, jak o Alcantaru správně pečovat, jak ji čistit, „vyživovat“ a podobně. Rád bych tedy do toho vnesl trochu světla v následujícím článku.

Co je to Alcantara?

Odpověď na většinu otázek získáme odpovědí na otázku nejzákladnější: Co je to vlastně ta Alcantara? Alcantara je látka (textilie). Tedy nikoliv druh kůže či semiše. Přesněji se jedná o mikrovláknový polyesterový kompozit vyráběný složitou patentovanou technikou čítající laminování (slepování), vpichování (postup, kterou se vyrábí plsť) a broušení. Přesný výrobní postup je tajný a přesahuje rámec našeho oboru. Co je pro nás ale důležité je, že Alcantara je textilie, která vzhledem i na omak připomíná broušenou kůži (semiš), a tak se používá jako jeho trvanlivější a na údržbu nenáročná náhrada.

Kde se s Alcantarou setkáme?

Možná jste si všimli, že ve slově Alcantara píši velké A. Proč? Protože Alcantara je obchodní značka tohoto materiálu a zároveň jméno společnosti, která se jeho výrobou proslavila. Technologie výroby Alcantary pochází z Japonska, výroba sama však probíhá v Itálii. Možná právě pro věhlas italského koželužného průmyslu jsou výrobky firmy Alcantara SpA často chybně považovány za druh semiše.

Podobnou technologií je však dnes vyráběno mnoho látek různých výrobců, pro které se často používá zobecněný termín alcantara. Odborná čeština však používá pojem mikrosemiš, angličtina microsuede. S textiliemi podobnými Alcantaře se tak setkáváme na mnoha výrobcích různých cenových kategorií – od originální Alcantary na drahých autosedačkách, přes mikrosemiš na nábytku z Ikea, až například po... utěrky CarPro Suede – ano, je to tak.

Správná péče o Alcantaru

Alcantara je díky přirozené impregnaci vláken laminací velmi nenáročná na údržbu – málo se špiní, netvrdne, nemačká se. Má ale taky jednu nevýhodu, a tou je náchylnost k plstnatění. K tomu dochází v důsledku otěru, mechanického namáhání, které rozrušuje kompozitovou strukturu materiálu.

Jak tedy o Alcantaru správně pečovat, když už známe její charakteristiku?

O Alcantaru pečujeme podobně jako o látkové čalounění, včetně čištění na mokro (extraktorem). Pozor si však musíme dát na volbu čistícího přípravku a nepoužívat levné a agresivní čističe, které mohou narušit vazby uvnitř materiálu, což může mít za následek již zmíněné plstnatění. Ze stejného důvodu se vyvarujeme i drhnutí tvrdým kartáčem. Můj tip na velmi účinný čistič je Feral Upholstery Cleaner, který mám vyzkoušený na světlé Alcantaře se skvělým výsledkem.

Alcantaru můžeme ošetřit i nano impregnací, která zlepší voděodpudivost a snižuje špinění. Z našeho sortimentu můžeme doporučit přípravek CarPro CQuartz Fabric. Doporučujeme jej nanášet jen jemným postřikem a dobře vpracovat do materiálu (např. gumovou rukavicí). Pamatujte, že Alcantara málo saje. Pro systematickou péči je vynikající i Optimum Carpet & Fabric, který nejen, že Alcantaru dobře vyčistí, ale i citlivě impregnuje, aby další čištění bylo ještě jednodušší.

Zajímá vás více informací k Alcantaře? Případné dotazy rád zodpovím a článek rozšířím.

Michal