Vynález mikrovláknových utěrek přinesl revoluci v čištění a údržbě v domácnosti, průmyslu i v péči o vzhled automobilů. Bez mikrovláknových utěrek se dnes zkrátka neobejdeme. Používáme je při čištění, nanášení různých přípravků, leštění i sušení. Spousta lidí se ale o mikrovláknové utěrky stará nedostatečně, a tak si snižují nejen jejich účinnost a životnost, ale také zvyšují riziko poškrábání laku. V tomto článku se dozvíte, jak díky správné péči můžete prodloužit životnost utěrky a ušetřit si tak spoustu peněz.

Koupíte utěrku a co s ní?

Často se setkáváme s radami, že každou novou utěrku je před použitím potřeba vyprat. My s tím nesouhlasíme. Nové utěrky až na výjimky zbytečně nepereme, znečištění z výroby a přepravy je díky správnému balení prakticky vyloučeno. Výjimku tvoří jen některé utěrky s velkou gramáží a se střiženou smyčkou, o kterých ze zkušenosti víme, že jako nové pouští vlákna a tím komplikují práci.

Utěrky perte jen, když je to potřeba.

Nadbytečné praní totiž utěrky zbytečně opotřebovává. Lehké znečištění často nemá na správnou funkci žádný vliv – například utěrky na čištění skla nebo sušicí utěrky pereme až když jsou silněji znečištěné. Po každém použití pereme pouze utěrky, které používáme na stírání leštící pasty nebo rozleštění vosku, protože jsou silně nasycené přípravkem a jsou v takovém stavu nefunkční.

Když pereme, tak...

Při slabém znečištění ručně a v roztoku univerzálního čističe. Při praní v pračce dodržujte následující zásady:

  • Vždy je perte samostatně a na nižší teplotu (40 °C).
  • Zvolte prací program na jemné prádlo nebo syntetiku.
  • Použijte speciální tekutý prací prostředek určený na mikrovláknové utěrky, pokud nemáte, doporučujeme prací přípravek určený na funkční prádlo.
  • Nepoužívejte mýdlo, prací prášek ani aviváž. Tyto prostředky mohou mikrovlákno zanášet a výrazně tak zhoršit savost utěrek.
  • Tam, kde to má smysl, pereme odděleně utěrky používané k jednotlivým účelům. Konkrétně například utěrky určené pro stírání finální leštící pasty nebo stírání vosku nepereme s utěrkami na hrubou pastu, protože hrubá abraziva se mohou v utěrce zůstat a škrábat lak. Utěrky na sklo také pereme zásadně zvlášť, protože oleje, vosky a silikony z různých přípravků mohou v těchto utěrkách ulpívat a poté způsobovat šmouhy na skle.

Velkým nepřítelem mikrovláknových utěrek je bohužel tvrdá voda. Máte-li možnost, perte je v měkké vodě. Minerály obsažené v tvrdé vodě totiž postupně mikrovlákno zanášejí a postupně zhoršují jeho savost.

Sušení

Po vyprání je sušte v dobře větrané místnosti, vlhké prostředí by mohlo způsobit růst mikroorganismů. Můžete ale používat sušičku (s programem na syntetiku), která suší bezpečně a utěrky hezky načechrá. Utěrky samozřejmě nikdy nežehlete.

A jak je uložit?

Doporučujeme utěrky uskladnit na místo, kde vám budou po ruce, ale zároveň tam, kde budou chráněny před prachem. Ukládejte je do zásuvek nebo uzavřených plastových boxů a třídit je podle typu použití.

Věděli jste, že i vaše utěrka má životní cyklus?

Protože utěrky používáním a praním i přes veškerou naši péči degradují, doporučujeme zavést určitý cyklus:

  • Na nejpreciznější práce, jako je stírání finální leštící pasty, odmašťování laku a rozlešťování keramiky používáme ideálně nové utěrky, protože nám záleží na výsledku a nechceme ho zkazit ztvrdlou utěrkou nebo smítkem, které v utěrce přečkalo praní. I to se totiž může snadno stát.
  • Po vyprání je používáme na průběžné stírání leštící pasty nebo rozlešťování vosku.
  • Tak, jak utěrky postupně stárnou a opotřebovávají se, používáme je už jen na méně kritické úkoly jako je čištění interiéru na mokro.
  • Svůj životní cyklus pak utěrka zakončí například prací na kolech (jejich sušení či rozlešťování vosku).
  • V těchto různých fázích pereme utěrky zvlášť, abychom zamezili jejich vzájemné kontaminaci.

Pozor! Utěrky, které použijeme na stírání keramické ochrany tvrdnou, a proto je po jednom použití přeřadíme na jiné použití než na lak.

DetailingPro tip: U některých typů keramické ochrany lze utěrku hodit hned do kbelíku s vodou a utěrka nezatvrdne.

Co dodat?

Mikrovláknové utěrky jsou skvělým a nenahraditelným pomocníkem. Nezanedbávejte péči – stačí dodržovat jednoduchá pravidla a uvidíte, že to budou vaši věrní a dlouholetí společníci.