Co je to vzdušná koroze?

Vzdušná koroze, označovaná také jako polétavá rez (anglicky "industrial fallout", německy "Flugrost") je fenomén, který je u nás stále velmi málo známý, přestože se dotýká prakticky každého vozu. Spolu s asfaltem se jedná o nejvýznamnější zdroj tzv. kontaminace laku.

Jedná se o jemný železný prach, který vzniká především obrušováním brzdových kotoučů, je vířen vzduchem a usazuje se na celém povrchu automobilu, kde působením atmosférických vlivů koroduje.

Mikroskopické částice železa jsou tak ostré, že se zasekávají nejen do laku, ale i do povrchu pochromovaných dílů či skla. Pokud nejsou pravidelně odstraňovány, nakumulují se a způsobují problémy.

Vzdušná koroze však nepochází jen z opotřebování brzdových kotoučů. Velmi častým zdrojem je hutní a průmyslová výroba, železnice a tramvajové tratě. Například rez všudypřítomná na střechách vagonů a kolejištích pochází nikoliv z koroze plechu, ze kterého je vagón vyroben, ale z obrušování kolejí a trolejového vedení. Proto nacházíme polétavou rez ji i na zcela nových vozech stojících v autosalonech.

Jak se vzdušná koroze projevuje?

Žluté či hnědé tečky na laku

Především na bílých lacích je vzdušná koroze velmi dobře patrná pouhým okem. Projevuje se jako záhadné žluté, hnědé či černé tečky na laku, které nejdou odstranit běžným mytím ani rozpouštědly. Často je vzdušná koroze mylně zaměňovaná za asfalt či dokonce korozi karoserie.

Nejvíce je vzdušná koroze přítomna na kapotě a dalších vodorovných plochách, na 5. dveřích či zadním čele a především u výkonných automobilů je velmi výrazná na spodní části bočních (především předních) dveří.

Hrubost laku na dotek

Vzdušná koroze způsobuje hrubost laku, proto se nejlépe pozná hmatem. Přejeďte si dlaní po umytém laku. Pokud cítíte drobné nerovnosti a lak je drsný, jedná se téměř výlučně o částečky vzdušné koroze.

Malý trik: Přes mikrotenový či igelitový sáček ucítíte hrubost laku nejlépe.

Ztráta jasu a lesku

Vzdušná koroze postupně utvoří velmi jemný, ale souvislý film, který degraduje jas a lesk laku. Dekontaminace proto rázem "rozsvítí" lak, což je patrné nejen na bílých lacích, ale i na velmi tmavých odstínech.

Proč je důležité vzdušnou korozi pravidelně odstraňovat?

Odstraňování vzdušné koroze spadá do procesu tzv. dekontaminace laku. Vzdušná koroze nejen že kazí vzhled laku, ale jeho zvýšená hrubost způsobuje snadnější ulpívaní nečistot. Koroze železných částic navíc způsobuje pomalou erozi a nevratné poškození laku.

Dekontaminace je klíčová součást přípravy laku před strojním leštěním. Případná zrnka železného prachu by se během leštění uvolnila, zachytila do povrchu leštícího kotouče a následně by způsobovala jemné škrábance. Pro kvalitní výsledek leštění je dekontaminace laku naprosto nezbytná věc.

Jak odstranit vzdušnou korozi?

Tradiční a dnes již překonané postupy zahrnují použití agresivních kyselin, které fungují jako odrezovač. Tyto kyseliny však napadají materiály, ze kterých jsou automobily vyrobeny (sklo, gumu i kovy) a poškozují i lak samotný.

Clay, neboli dekontaminační hmota a její modernější náhrady

Nejrozšířenější způsob odstranění je dnes mechanický, pomocí clay hmoty. Tato speciální hmota podobná plastelíně obsahuje mikroabraziva, která doslova obrušují vše, co na laku nemá co dělat. Používá se spolu s vhodným lubrikantem, který zajišťuje hladké klouzání clay hmoty a chrání lak před poškozením.

Vývoj v posledních letech přinesl moderní náhrady clay hmoty v podobě dekontaminačních utěrek, bločků atd.

Výhody: Velmi účinné, odstraňuje nejen vzdušnou korozi, ale i asfalt, zbytky hmyzu či oxidaci.

Nevýhody: Riziko, že uvolněná zrnka prachu zanechají na laku jemné škrábance (snadno odstranitelné leštící pastou).

CarPro Iron X

Chemický roztok Iron X nebo Iron X LS (s vůní citrónu) od firmy CarPro přinesl opravdovou revoluci. Unikátní složení spojuje mimořádnou účinnost při rozpouštění vzdušné koroze s neutrální hodnotou pH, která znamená naprostou bezpečnost pro všechny materiály - lak, sklo, plasty i kovy včetně leštěného hliníku.

Výhody: Vysoká účinnost, snadnost použití, žádné riziko poškození laku či dalších materiálů

Nevýhody: Odstraňuje pouze vzdušnou korozi

V našem sortimentu naleznete mnoho dalších produktů pro vaše potřeby v oblasti dekontaminace laku a odstraňování vzdušné koroze.